آدرس: نیاوران، تقاطع کامرانیه، ساختمان سپـهر، طبـقه چهارم بـانک رفاه، واحد 32

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی و بررسی روش‌های زیبایی دندان

روش‌های زیبایی دندان در دنیای امروز دندانپزشکی بسیار متنوع هستند. زیبایی دندان به دلیل تاثیر زیادی که بر لبخند و چهره افراد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. خوشبختانه امروزه، روش‌های جدید و متعددی برای داشتن دندان‌های زیبا و تاثیرگذار وجود دارد. در گذشته فقط ارتودنسی به عنوان روش زیبایی دندان مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه روش‌های دیگری نیز وجود دارند که به بهبود ظاهر دندان‌ها و لبخند شما کمک می‌کنند. مسائلی مانند تغییر رنگ دندان‌ها به دلیل مصرف مواد غذایی مختلف و استعمال دخانیات، شکستگی و شکل و فرم دندان‌ها، همگی مواردی هستند که دندانپزشک زیبایی می‌تواند درمان کند. در ادامه این مطلب از روش‌های زیبایی دندان همراه ما باشید تا در مورد انواع روش‌های زیبایی، کاربرد لمینت و کامپوزیت و هزینه روش‌های زیبایی دندان صحبت کنیم.

انواع روش‌های زیبایی دندان

جلوه بخشیدن به دندان‌ها با سفید کردن آنها، یکی از معروفترین روش‌های درمان زیبایی در عرصه دندانپزشکی است. روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

لمینت دندان

در سال‌های اخیر، یک روش فوق‌العاده برای بهبود زیبایی دندان‌ها به کار گرفته شده است که به نام لمینت شناخته می‌شود. این پوسته‌های شیشه‌ای نازک و قوی به نام لمینت، به زیبایی دندان‌ها کمک می‌کنند و همچنین مشکلاتی مانند بدفرمی، فواصل بین دندان‌ها و ترک‌های دندان را برطرف می‌کنند. علاوه بر این، یکی از ویژگی‌های بارز لمینت‌ها، امکان جرم‌گیری آنها است که این امر برای حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. لمینت نوع سرامیکی و کامپوزیتی از انواع این مدل روش زیبایی است.

 

بلیچینگ دندان

بلیچینگ از روش های زیبایی دندان است که بسیار پر طرفدار است. در فرآیند بلیچینگ به کاربرد مواد شیمیایی مانند پروکسید هیدروژن یا پروکسید کاربامید برای سفید کردن دندان‌های زرد و کدر معروف است. در این روش، مواد ابتدا بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و سپس با استفاده از انرژی لیزر یا حرارتی، لکه‌ها را از بین می‌برند. بلیچینگ دندان‌ها می‌تواند هم در مطب دندانپزشکی و هم در منزل انجام شود.
در مطب، این فرآیند با استفاده از ژل مخصوص و در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود، در حالی که در منزل می‌توان از ژل با غلظت کمتر استفاده کرده و آن را به مدت کوتاهی بر روی دندان‌ها قرار داد. بلیچینگ یک روش ایمن و موثر برای بهبود زیبایی دندان هاست و هزینه آن نسبت به دیگر روش‌های زیبایی دندان مانند لمینت، کمتر است. لازم به ذکر است این روش تنها برای افرادی قابل انجام میباشد که قسمتی از دندان آنها قبلا با کامپوزیت ترمیم نشده باشد زیرا کامپوزیت باعث ایجاد لک بر روی دندان پس از انجام بلیچینگ بر روی دندان خواهد شد.

مقایسه دندان زرد و دندانی که با روش زیبایی دندان بلیچینگ سفید شده
بلیچینگ یکی انواع روش های زیبایی دندان

کامپوزیت دندان

جایگزینی دندان با استفاده از کامپوزیت یک روش مناسب برای اصلاح دندان‌های آسیب دیده است. این روش دو مزیت اصلی نسبت به آمالگام نقره ای دارد:
1- آمالگام نقره ای حاوی جیوه است که ممکن است برای سلامتی مضر باشد.
2- کامپوزیت به راحتی با رنگ دندان مطابقت دارد.

هرچند که کامپوزیت در پرکردگی‌های بزرگ ممکن است سریعتر فرسوده شود، اما برای پرکردگی‌های کوچک بهترین گزینه است.

 

دندان قبل و بعد از انجام کامپوزیت
کامپوزیت یکی از محبوب ترین روش های زیبایی دندان محسوب می‌شود

 

ارتودنسی

ارتودنسی، یکی دیگر از روش‌های زیبایی دندان‌ها است که می‌تواند برای همه افراد، بزرگسالان یا کودکان، موثر باشد. ارتودنسی به شما کمک می‌کند تا دندان‌های ناهموار و فاصله دار خود را به صورتی کاملاً صاف و زیبا درآورید، همچنین فک و جوانب دهانتان را به شکل صحیحی قرار دهید. در این روش زیبایی دندان، با استفاده از ابزارهایی همچون برسین، سیم، بند، براکت و نگهدارنده، دندان‌ها به آرامی به موقعیت مطلوب منتقل می‌شوند و شکل و ظاهر زیبایی به آن‌ها بخشیده می‌شود. این روش زیبایی شامل یک دوره درمانی طولانی و دو مرحله‌ای است؛ مرحله اول برای برطرف کردن مشکلات دندان‌ها و مرحله دوم برای حفظ زیبایی دندان‌هاست.

دندان شخصی که با ارتودنسی در حال درمان است
ارتودنسی از روش های زیبایی دندان است که تاثر بسیاری در ظاهر فرد می‌گذارد

 

جرم گیری دندان‌ها

از جرم گیری برای بهبود وضعیت دندان‌های خود استفاده کنید. این روش کاملا بدون درد است و به کمک ابزارهای التراسونیک، پزشک می‌تواند پلاکت‌ها را از روی دندان‌های شما پاک کند و باعث بهبود بهداشت دهان شود. انجام این کار به طور منظم می‌تواند از مشکلات جدی دندان جلوگیری کند. پس از انجام جرم گیری، به راحتی می‌توانید برای مدت‌ها به آن فکر نکنید و از دندان‌های خود لذت ببرید. بنابراین، حتما باید حداقل یکبار در سال به این روش مراقبتی اهمیت بدهید.

دندان قبل و بعد از جرم گیری
جرم گیری نه تنها برای زیبایی دندان بلکه برای سلامت لثه ضروری است

ماسک دندان

به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، خمیر دندان‌های سفید کننده قادرند جرم‌های روی دندان‌ها را از بین ببرند. این خمیردندان‌ها تحت آزمایش قرار گرفته‌اند و به طور عموم حساسیت زا نیستند، اما افرادی که دندان‌های حساسی دارند ممکن است به آن‌ها حساسیت نشان دهند، بنابراین بهتر است استفاده از آن‌ها را متوقف کنند.

 

باندینگ دندان

استفاده از باندینگ کامپوزیت یا همان لمینت کامپوزیتی، تنها برای بهبود رنگ و شکل دندان‌ها نیست، بلکه یک روش برای اصلاح کوچکترین اشکالات دندان‌ها است. در این روش، یک ماده به نام رزین کامپوزیت به سطح دندان‌ها مالیده می‌شود و سپس سفت می‌شود. این لایه باندینگ نه تنها باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود، بلکه مشکلاتی مانند لب پر شدگی یا ترک‌های جزئی دندان‌ها را هم اصلاح می‌کند.

دندان قبل و بعد از انجام باندینگ
باندینگ از روش های زیبایی دندان است

 

روکش دندان

گاهی وقت‌ها مشکلات دندان‌ها به اندازه‌ای بزرگ است که نمی‌توان با استفاده از کامپوزیت یا لمینت آن را حل کرد، می‌توان از روکش دندان به عنوان یکی از روش‌های زیبایی دندان برای بهبود ظاهری آن‌ها استفاده نمود.

 

کاربرد لمینت و کامپوزیت در زیبایی دندان‌ها

 • بهبود دادن شکل و زیبایی دندان‌ها
 • به دست آوردن یک لبخند سفید و جذاب
 • تصحیح فاصله‌های بین دندان‌ها
 • درمان و اصلاح کجی دندان‌ها
 • ترمیم لب‌های شکسته، ترک خورده و لبخند زیبا
 • تنظیم طول یا کوتاهی دندان‌ها
 • تصحیح لبخند و نمایش لثه‌های زیبا

 

عوارض احتمالی روش‌های زیبایی دندان ها

اگر روش‌های زیبایی دندان زیر نظر یک متخصص با تجربه صورت نگیرد ممکن است دچار عوارض زیر شوید:

  • نادیده گرفتن جلوه زیبایی لبخند و چهره و در نتیجه، از دست دادن زیبایی نهایی لبخند
  • التهاب لثه و تحریک آن‌ها
  • حساسیت دندان ها

 

هزینه روش‌های زیبایی دندان در کلینیک دکتر افضلی

برای درمان‌ زیبایی دندان‌ها، بهتر است به دندان‌پزشک زیبایی متخصص مراجعه کنید. این دندان‌پزشکان علاوه بر دانش عمومی دندان‌پزشکی، تخصص و مهارت‌های خاصی در زمینه درمان‌های زیبایی دندان‌ها دارند. هزینه روش‌های زیبایی دندان در مطب دکتر افضلی متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند تعداد دندان‌هایی که نیاز به ترمیم دارند، نوع ترمیم،مواد استفاده شده و… بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت رزرو نوبت و دریافت مشاوره تخصصی فرم زیر را تکمیل نمایید.

جهت رزرو نوبت و دریافت مشاوره تخصصی فرم زیر را تکمیل نمایید.