آدرس: نیاوران، تقاطع کامرانیه، ساختمان سپـهر، طبـقه چهارم بـانک رفاه، واحد 32

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سفید کردن دندان با ماسک دندان

12 روش سفید کردن دندان با ماسک دندان

زیبایی و سلامت دندان‌ها همواره یکی از مهم‌ترین جنبه‌های جذابیت ظاهری و بهداشت فردی محسوب می‌شود. امروزه، با پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه دندان‌پزشکی، روش‌های زیبایی دندان به تنوع بسیاری رسیده که  برای بهبود ظاهر دندان‌ها و افزایش اعتماد به نفس افراد بسیار مناسب می باشند. یکی از این روش‌های نوین،ماسک دندان می باشد که از جدیدترین فناوری‌های حوزه بهداشت و مراقبت از دندان‌ها بوده و به تازگی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

همچنین یکی از روش‌های خانگی سفید کردن دندان هم استفاده از ماسک دندان می باشد. این ماسک‌ها انواع مختلفی دارند. گروهی از ماسک‌های دندان به شکل یک خمیر یا ژل توسط شرکت‌های دارویی تولید می‌شوند. در خانه نیز با استفاده از مواد طبیعی می‌توان برخی از انواع ماسک‌های سفید کننده دندان را درست کرد. در این مقاله سفید کردن دندان با ماسک را بررسی می‌کنیم.

لبخند با دندان‌های سفید
آشنایی جامع با ماسک دندان

ماسک دندان چیست؟

ماسک دندان یک نوع محصول بهداشت دهان و دندان است که ظاهری شبیه به کرم یا ژل دارد. این ماسک‌ها باید به‌صورت یکنواخت روی دندان‌ها مالیده شود و بعد از چند دقیقه شسته شود. ماسک‌های دندان انواع مختلفی دارند.

بعضی از این ماسک‌ها توسط شرکت‌های خاصی تولید شده‌اند و حاوی موادی مثل فلوراید هستند. این ماسک‌ها خاصیت ضدپوسیدگی نیز دارند. فلوراید موجود در این ماسک‌ها از پیشرفت پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و می‌تواند پوسیدگی‌های سطحی و خیلی کم را بهبود بخشد. گروه دیگری از ماسک‌های دندان خاصیت سفیدکنندگی دارند. این ماسک‌ها می‌توانند رنگ‌دانه‌های روی سطح دندان را از بین ببرند و دندان‌ها را سفیدتر کنند.

برای سفیدکردن دندان، بعضی از این ماسک‌ها را می‌توان از مواد طبیعی در خانه درست کرد. به این ماسک‌ها، ماسک‌های خانگی سفیدکننده دندان می‌گوییم.

فردی با دندان‌های زرد
تغییر رنگ و زردشدن دندان‌ها

دلیل تغییر رنگ دندان ها

تغییر رنگ دندان ممکن است ناشی از عوامل خارجی یا داخلی باشد.

در تغییر رنگ خارجی دندان‌ها، تغییر رنگ در سطح دندان اتفاق می‌افتد می‌تواند ناشی از نوشیدن زیاد چای و قهوه، مصرف دخانیات، بهداشت نامناسب دهان و دندان، تحلیل و فرسایش مینای دندان با افزایش سن و خوردن بعضی غذاها باشد. این نوع تغییر رنگ دندان را می‌توان مدیریت کرد و با روش‌های مختلف مثل جرم گیری، بلیچینگ دندان و استفاده از ماسک‌های دندان برطرف کرد.

گاهی تغییر رنگ دندان در داخل آن اتفاق می‌افتد. به طور مثال بعد از عصب‌کشی دندان، ممکن است دندان کمی تیره‌ شود. این تغییر رنگ به دلیل خونریزی پالپ یا باقی‌ماندن پالپ دندان هنگام عصب‌کشی اتفاق می‌افتد. برخی بیماری‌های ارثی، مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل تتراسایکلین، ضربه خوردن دندان، پر کردن دندان با آمالگام و میزان بالای فلوراید آب از دیگر دلایل تغییر رنگ دندان‌ها هستند.

تاثیر ماسک دندان در سفید شدن دندان‌ها

یکی از اصلی‌ترین دلایل زردشدن دندان‌ها، آسیب‌دیدن مینای دندان است. در حقیقت هرچقدر مینای دندان شما سالم‌تر باشد، دندان‌ شما سفیدتر و درخشان‌تر به نظر می‌رسد. مینای دندان به‌مرورزمان با افزایش‌ سن و یا با خوردن بیش از حد غذاهای شیرین، تحلیل می‌رود و نازک می‌شود. با نازک‌ شدن مینای دندان، عاج دندان که زردرنگ است نمایان می‌شود. همچنین به‌مرورزمان، ترک‌های ریزی روی سطح دندان ایجاد می‌شود که باکتری‌ها و رنگ‌دانه‌های غذاها و نوشیدنی‌های مختلف به این ترک‌ها نفوذ کرده و باعث پوسیدگی و زردشدن دندان می‌شوند.

ماسک‌های استاندارد دندان غنی از مواد معدنی از جمله فلوراید هستند. اعمال این ماسک‌ها روی دندان باعث می‌شود که این مواد معدنی، جذب مینای دندان شوند و به‌مرور باعث تقویت و ضخیم‌شدن مینای دندان شوند. این ماسک‌ها همچنین از پیشروی ترک‌ها و حفره‌های ایجاد شده روی دندان جلوگیری می‌کنند. به‌مرورزمان و با استفاده صحیح از ماسک دندان استاندارد، مینای دندان تقویت می‌شود و دندان شما سفیدتر به نظر می‌رسد.

ماسک‌ دندان استاندارد را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید؛ اما فراموش نکنید که ماسک‌های دندان پوسیدگی دندان را درمان نمی‌کنند؛ بلکه از مانع پوسیدگی شده و از پیشرفت آن جلوگیری می‌کنند.

 

سفید شدن دندان بعد از استفاده از ماسک دندان
استفاده از ماسک دندان برای سفید کردن دندان‌ها

 

12 ماسک دندان خانگی

امروزه محصولات تخصصی مختلفی تحت عنوان ماسک دندان در داروخانه‌ها توزیع می‌شوند؛ اما برخی افراد به دلایل مختلف، ترجیح می‌دهند از ماسک دندان خانگی استفاده کنند. ماسک‌های خانگی می‌توانند تا حدی دندان‌ها را سفید کنند اما نمی‌توانند مینای دندان را تقویت کنند.

در ادامه این مقاله ما چند ماسک دندان خانگی و نحوه تهیه آن‌ها را به شما توضیح می‌دهیم؛ اما باید به‌خاطر داشته باشید که این ماسک‌ها معمولاً مورد تأیید دندانپزشکان نیستند و در صورت استفاده نادرست، می‌توانند به دندان‌های شما آسیب بزنند.

 

1- ماسک دندان با جوش شیرین و آبلیمو

استفاده از جوش شیرین و آبلیمو هم یکی از روش‌های خانگی سفید کردن دندان است. برای این منظور شما باید یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو را با کمی جوش شیرین مخلوط کنید و با خمیر به‌دست‌آمده دندان‌هایتان را حدود دو دقیقه مسواک بزنید.

 

مسواک، جوش شیرین و آبلیمو
ماسک دندان خانگی با جوش شیرین و آبلیمو

 

2- ماسک دندان با جوش شیرین و نمک

برای درست‌کردن ماسک دندان با جوش شیرین و نمک باید یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با نصف قاشق چای‌خوری نمک دریا و کمی آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. این خمیر را روی مسواک بمالید و دندان‌هایتان را به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. سپس دهان و دندان‌هایتان را به‌خوبی با آب بشویید.

این ماسک مثل یک سمباده، لکه‌های روی دندان شما را پاک می‌کند.

 

3- ماسک دندان با سرکه سیب

سرکه سیب یک اسید ملایم است که می‌تواند لکه‌های زردرنگ دندان‌ها را برطرف کند. برای درست‌کردن ماسک دندان با سرکه سیب باید کمی سرکه سیب را با آب ترکیب کنید و آن را غرغره کنید سپس دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

مالیدن پوست موز به دندان
استفاده از پوست موز برای سفید کردن دندان

4- ماسک دندان با پوست موز

موز غنی از پتاسیم و منیزیم و است و یکی از خواص آن سفیدکردن دندان است. برای این منظور، شما باید قسمت داخلی پوست موز را به مدت دو دقیقه روی دندان‌های خود بمالید.

5- ماسک دندان با روغن نارگیل

شستن دندان‌ها با روغن یکی از روش‌های سنتی برای سفیدکردن دندان است. برای درست‌کردن ماسک دندان با روغن نارگیل، شما می‌توانید روغن نارگیل را با کمی جوش‌شیرین مخلوط کنید.

با این خمیردندان خانگی دندان‌هایتان را مسواک بزنید. سپس دهانتان را با آب بشویید و یک‌بار دیگر با استفاده از خمیردندان مسواک بزنید.

6- ماسک دندان با روغن پرتقال

روغن پرتقال می‌توانند برای سفید کردن دندان مؤثر باشد. این روغن خاصیت ضدقارچی نیز دارد.

دو یا سه قطره روغن پرتقال را روی مسواک خود بریزید و حدود دو دقیقه با آن مسواک بزنید. سپس دهانتان را آبکشی کنید و یک‌بار دیگر با استفاده از خمیردندان، دندان‌هایتان را بشویید.

7- ماسک دندان با زرد چوبه

با استفاده از روغن نارگیل، زردچوبه و اسانس نعنا می‌توان یک ماسک برای سفیدکردن دندان درست کرد. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه مخلوط کنید. سپس چند قطره اسانس نعنا به آن اضافه کنید. به مدت دو دقیقه با خمیر به‌دست‌آمده مسواک بزنید.

8- ماسک دندان با روغن کنجد

روغن کنجد در قدیم برای شستن و سفیدکردن دندان استفاده می‌شده است. این روغن خواص ضدباکتریایی دارد و بوی بددهان را هم برطرف می‌کند. برای این منظور شما باید کمی روغن کنجد را غرغره کنید؛ اما نباید آن را قورت دهید. در آخر دندان‌هایتان را با مسواک و خمیردندان بشویید.

9- ماسک دندان با نمک و آبلیمو

آبلیمو خاصیت اسیدی دارد می‌تواند پلاک‌ها و زرد بودن دندان را برطرف کند. آبلیمو همچنین می‌تواند دهان شما را خوشبو کند.

یک چای‌خوری نمک دریا را با دو قاشق چای‌خوری آبلیمو تازه ترکیب کنید تا یک خمیر به دست بیاید. با این خمیر دندان‌هایتان را مسواک بزنید و سپس دهانتان را با آب بشویید.

10- ماسک دندان با زغال فعال

زغال و کربن فعال، تمایل زیادی برای ترکیب با یون‌ها و چربی‌ها دارند به همین دلیل با استفاده از خمیردندان زغالی یا ماسک دندان حاوی زغال فعال، جرم‌ها و پلاکی‌های دندان با زغال ترکیب می‌شوند و از بین می‌روند.

برای تهیه ماسک دندان با زغال، شما باید یک‌چهارم قاشق چای‌خوری پودر ریشه شیرین‌بیان و نصف قاشق چای‌خوری پودر زغال فعال را با هم مخلوط کنید. می‌توانید اسانس میوه‌ای هم به آن اضافه کنید. این ماسک را با استفاده از مسواک روی دندان‌های خود اعمال کنید و بعد از پنج دقیقه آن را بشویید.

11- ماسک دندان با نمک اپسوم

نمک اپسوم می‌تواند با لایه‌برداری سطحی، زرد بودن دندان‌های شما را برطرف کند. به این منظور با استفاده از نمک اپسوم و کمی آب یک خمیر درست کنید و با آن مسواک بزنید.

12- ماسک دندان با توت فرنگی

توت فرنگی حاوی ماده‌ای به نام اسید مالیک است و می‌تواند لکه‌های ناشی از چای، قهوه و شراب را به‌خوبی از روی دندان پاک کند. برای درست‌کردن ماسک دندان با توت‌فرنگی، یک یا دو عدد توت‌فرنگی را له کرده و با یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین مخلوط کنید. این مخلوط را به مدت پنج دقیقه روی دندان‌های خود بمالید. سپس مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا دانه‌های توت‌فرنگی بین دندان‌هایتان باقی نمانند.

روش‌های پیشگیری از زردی دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان اولین و مؤثرترین اقدامی است که می‌توانید برای پیشگیری از زردشدن دندان‌هایتان انجام دهید. برای این منظور شما باید حداقل دو بار در روز، با مسواک و خمیردندان مناسب مسواک بزنید و حداقل یک‌بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. استفاده منظم از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید نیز باعث تقویت مینای دندان شما می‌شود و از زردشدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

مراجعه منظم به دندانپزشک را نیز جدی بگیرید. در جلسه معاینه، درصورتی‌که دندان‌های شما به جرم‌گیری یا درمان خاصی نیاز داشته باشد، پزشک این مورد را به شما اطلاع می‌دهد.

 

مسواک زدن
با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توان از زرد شدن دندان‌ها پیشگیری کرد.

 

توصیه دندانپزشکان درباره ماسک دندان

دندانپزشکان استفاده از ماسک دندان را توصیه نمی‌کنند. علت آن این است که ماسک‌های دندان بدون بررسی شرایط دهان و دندان در دسترس شما قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل این ماسک‌ها می‌توانند به دندان‌های شما آسیب بزنند و بیماری‌های دندان و دندان را تشدید کنند.

کار اصلی ماسک دندان تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان است و این ماسک‌ها نمی‌توانند پوسیدگی را درمان کنند. پس اگر زردشدن یا تغییر رنگ دندان شما ناشی از پوسیدگی باشد، یا تغییر رنگ دندان شما شدید باشد، دندانپزشک روش‌های تخصصی درمان پوسیدگی مثل پر کردن دندان و روش‌های تخصصی سفیدکردن دندان مثل بلیچینگ را به شما توصیه می‌کند.

 

روش های دندانپزشکی سفید کردن دندان

دندانپزشک هنگام معاینه تشخیص می‌دهد که زردشدن و تغییر رنگ دندان شما سطحی است یا از داخل دندان اتفاق افتاده است. سپس باتوجه‌به علت، بهترین روش را برای سفید کردن دندان به شما توصیه می‌کند. روش‌های دندانپزشکی سفید کردن دندان عبارت‌اند از:

بلیچینگ: بلیچینگ مؤثرترین روش سفیدکردن دندان است. در این روش ماده مخصوصی روی دندان‌ها مالیده شده سپس نور با طول‌موج خاصی به آن اعمال می‌شود.

جرمگیری: جرم گیری تمیزکردن تخصصی دندان‌ها است. جرمگیری با حذف پلاک‌ها و جرم‌های دندان، باعث می‌شود دندان‌ها سفیدتر به نظر برسند.

کامپوزیت دندان: کامپوزیت یک لایه سرامیکی نازک است که با استفاده از آن‌ها، می‌توان رنگ و فرم دندان‌ها را اصلاح کرد.

روکش دندان: اگر دندان به‌شدت آسیب‌دیده باشد و کامپوزیت برای ترمیم آن کافی نباشد، می‌توان با روکش دندان ظاهر آن را اصلاح کرد.

باندینگ دندان: باندینگ یکی از روش‌های اصلاح رنگ دندان است. در این روش، لایه‌ی نازکی از کامپوزیت روی دندان اعمال می‌شود و ترک‌ها، شکستگی‌ها و رنگ دندان را اصلاح می‌کند.

 

فردی با دندان‌های سفید و لبخندی زیبا
نتیجه سفید کردن دندان در دندانپزشکی

 

هزینه سفید کردن دندان

هزینه سفید کردن دندان به عوامل مختلفی از جمله

  • روش سفید کردن دندان
  • میزان زرد بودن دندان‌ها
  • اقدامات لازم قبل و بعد از سفید کردن دندان
  • و…

بستگی دارد. در این میان بلیچینگ به‌عنوان تخصصی‌ترین و مؤثرترین روش سفیدکردن دندان، هزینه بیشتری هم دارد. زیرا سفید کردن دندان با بلیچینگ با استفاده از مواد تخصصی و زیر نظر دندانپزشک انجام می‌شود.

جمع بندی

امروزه داشتن دندان‌های سفید و لبخندی زیبا یکی از معیارهای اصلی زیبایی به شمار می‌رود. استفاده از ماسک دندان یکی از روش‌های خانگی سفیدکننده دندان است. این ماسک‌ها را می‌توان در خانه و با موادی مثل آبلیمو، جوش‌شیرین، توت‌فرنگی، روغن کنجد و… درست کرد.

با وجود تنوع زیاد ماسک‌های سفید کننده دندان، دندانپزشکان استفاده از این ماسک‌ها را توصیه نمی‌کنند زیرا روش‌های خانگی سفید کننده دندان می‌توانند به دندان‌های شما آسیب بزنند. بهترین روش سفید کردن دندان، باید بر اساس شرایط دندان‌های شما و به تشخیص دندانپزشک تعیین شود.

کلینیک فوق تخصصی دندانپزشکی دکتر حمیدرضا افضلی

 

سوالات متداول

معایب استفاده از ماسک دندان چیست؟

درصورتی‌که ماسک دندان مورداستفاده، استاندارد نبوده و مورد تأیید دندانپزشکان نباشد، استفاده از آن می‌تواند باعث حساسیت دندان، آسیب به مینای دندان و حتی خشکی دهان شود.

چگونه می‌توان تاثیر ماسک دندان را بیشتر کرد؟

انجام جرمگیری به‌صورت تخصصی و مسواک‌زدن قبل از اعمال ماسک دندان، باعث می‌شود مواد معدنی ماسک، بهتر جذب مینای دندان شود.

بلیچینگ و ماسک دندان چه تفاوتی دارند؟

بلیچینگ مؤثرترین روش سفیدکردن دندان است که به‌صورت تخصصی در مطب و زیر نظر دندانپزشک انجام می‌شود. درصورتی‌که ماسک دندان یک روش خانگی سفیدکردن دندان است. هنگام انجام بلیچینگ، دندانپزشک از مواد تخصصی و با غلظت مناسب استفاده می‌کند و مستقیم بر روند سفیدشدن دندان شما نظارت دارد. به همین دلیل دندان‌های شما آسیب نمی‌بینند. این در حالی است که نظارتی بر روش‌های خانگی سفیدکردن دندان وجود ندارد به همین دلیل این روش‌ها اغلب باعث آسیب‌دیدن دندان‌ها می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت رزرو نوبت و دریافت مشاوره تخصصی فرم زیر را تکمیل نمایید.

جهت رزرو نوبت و دریافت مشاوره تخصصی فرم زیر را تکمیل نمایید.